Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Váš nákup prázdný

Poštovné zdarma od 1 500 Kč

VÝPRODEJ

Jste na: Organic Beauty - Blog

Blog

Maliník obecný

Latinský název: Rubus idaeus

Účinně pomáhá při:

Droga má mírně svíravý účinek, který může napomoci při zánětech v ústní dutině, při průjmech apod. Křeče tlumící působení lze využít zejména v gynekologii, například při menstruačních bolestech. Plody mají účinky potopudné a tlumí horečky. Plody jsou výživnou a zdravou pochoutkou pro rekonvalescenty. Gemmoterapeutikum z maliníku patří k nejlepším léčivům ženských problémů s nepravidelnou menstruací, při sekundární neplodnosti a při obtížích klimakteria.


Maliník obecný 
Botanický popis a pěstování:

Maliník obecný je keř, dorůstající výšky přes 1 metr. Vedle loňských, zdřevnatělých, květonosných výhonků, vyhání maliník i prutovité neplodné výhonky, které další rok zdřevnatí, vyženou květonosné větévky a po dozrání plodu zaniknou. Listy jsou zpeřené tří až pětičetné, nejspodnější bývají i sedmičetné. Skládají se z vejčitých, pilovitých, sytě zelených lístků, které jsou na rubu světlé a plstnaté. Květy vyrážejí v úžlabních, nicích, složitých hroznech. Květ je bílý a má pět korunních lístků. Plodem je malina - krátce chlupatá peckovička. Při zralosti se odděluje celý složitý plod od suchého kuželovitého lůžka. Kvete od května do srpna. Kořeny má maliník plazivé, umístěné vodorovně. Hojný výskyt maliníku pozorujeme na lesních mýtinách, paloucích, při lesních cestách v nížinách i horách, avšak vždy na prosluněných místech.

Sběr a používané části:
Předmětem sběru pro potravinářské účely jsou maliny, pro léčivé účely sbíráme především list, nejlépe v květnu a červnu kolem desáté hodiny dopolední.

Způsob použití:
Listovou drogu připravujeme formou nálevu nebo asi 1 minutu vařeného odvaru. Plody zpracováváme většinou na sirup, ovocnou šťávu nebo džem. Můžeme je podávat i sušené, dávkování není stanoveno.

Zajímavosti:
Jen málo se ví, že například při nechutenství nám postačí před obědem a večeří sníst menší porci čerstvých malin. Malinové víno se doporučuje pít při chřipce a kataru průdušek. Víno sladíme kandovaným cukrem a pijeme teplé.

„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“

Organic BeautyVítejte na stránkách internetového obchodu Organic Beauty se zaměřením na certifikovanou přírodní a bio kosmetiku, doplňky stravy a eko drogerii. Mezi naše nabízené značky patří: Apeiron natural care, Alva, Almawin, Argital, 100% Pure, Biosolis, CaliVita, Cannaderm, CRAZY RUMORS, Delibutus, Ecover, Hairwonder, HennaPlus, Lavera, Little Siberica, Natura Siberica, Original Atok, Organyc, Pacifika, Planeta Organica, Organic Shop, Tradiční ruská medicína, Energy group, Pure Dead Sea, Sonett, Tierra verde, Klar, Purity Vision, Soaphoria, mořská houba...

Mapa stránek | Obchodní podmínkyKontakt

Internetový obchod běží na redakčním systému Clips ® Webdesign a vytvoření webových stránek zajistila firma clickmedia.cz